İletişim için mail atınız. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Sinek Kapan Bakımı2017-04-09T19:13:49+00:00

Sinek Kapan Bakımı

Halk arasında böcek sinek yiyen, et yiyen bitki olarak bilinen sinek kapan (venus fly trap) bitkisinin bakımı oldukça basittir. Sinek kapan bakımı ile ilgili özet bilgileri aşağıdaki bilgileri okuyarak ulaşabilirsiniz. Muhteşem görünüşlü bir sinek kapan bitkisi yetiştirmek için 3 temel kural vardır. Bu kurallar;

Sinek Kapan Bakımı

IŞIK

Sinek Kapan Bakımı

TOPRAK

Sinek Kapan Bakımı

SU

Sinek kapan bitkinize verebildiğiniz kadar güneş ışığı verin. Gün içerisinde en az 4 saat direk gün ışığı vermek en iyisidir. Kalan zamanlarda da aydınlık ortamlarda durması bitkinin fotosentez periodu artıracaktır. Eğer evinize yeterli ışık girmiyorsa yapay ışıklandırmayla da bitkiniz sağlık ve görkemli gözükecektir.

Etçil bitkinizi düşük mineral içeren sular ile sulayın. Saf su, yağmur suyu, RO suyu, klima, akü ve ütü suyu kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı marka sularını da kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için konumuzu inceleyiniz. Asla çeşme suyu kullanmayınız. 2-3 santimi geçmeyecek şekilde saksıyı suyun içinde tutun ama fazla suda olmamasına dikkat edin. Sinek yiyen bitkinizin toprağı sürekli nemli kalmalı. Ama topraklarının uzun süre çok ıslak olmasını istemezler ancak asla da toprağı kurutmayın yoksa bitkinizi kısa sürede kaybedebilirsiniz. Venus Fly Trap bitkisi diğer birçok etobur bitki gibi az mineralli toprağa ekilmelidir. Birçok insan baltık torfu (peat moss),  turba yosunu (sphagnum moss), kum ve perlit karışımlarını kullanır. Asla etobur bitkiniz için bahçe toprağı kullanmayınız!

Eğer yapabilirseniz, nem oranını yüksek tutmaya çalışın. Ancak nem sinekkapan bitkisi için olmazsa olmaz değildir. Sinekkapan bitkisi düşük nem oranlarında da çok iyi bir şekilde yetişebilir.  Nemin düşük olduğu bölgelerdeyseniz, toprağın her zaman nemli olduğundan emin olun.

Eğer bitkinizin ideal ortamını tam olarak sağlayamıyorsanız ya da daha büyük kapanlar istiyorsanız, bitkinizin çiçek sapını kesin. Çiçek sapını fark eder etmez kesmenizde fayda var. Sinekkapan bitkisinde çiçeklenme, bitkinin önemli boyutlarda enerjisini çalar. Eğer çiçek sapını keserseniz bitki bu enerjiyi kendini büyütmek için ya da daha iyi yaprak ve kapan üretmek için harcayacaktır.  Sinek kapan bitkiniz büyüdükçe yeni rizomlar(soğanlar) ortaya çıkaracak ve bunlarda daha sonra kendi kök sitemini oluşturacaktır. Sinekkapan bitkinizi tekrar ekerken nazikçe bu rizomları ayırarak çoğaltabilirsiniz. Eğer çiçek sapını kestiyseniz, büyük bir ihtimalle yeni rizomlar ortaya çıkacaktır.

Sinek kapan bakımı ile ilgili yandaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Sinek kapan bakımı hakkında detaylı bilgileri sitemizdeki konu başlıklardan okuyabilirsiniz.

Etçil bitkinizin bakımı ile ilgili soruları Soru Sor bölümünden sorabilir ya da Foruma üye olup sorabilirsiniiz