İletişim için mail atınız. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Sinek Kapan Dormancy Kış Bakımı2017-04-09T19:13:48+00:00

Sinek Kapan Dormancy Kış Bakımı

Birçok tecrübesiz sinekkapan yetiştiricisi, sinekkapan bitkisini tropik bir bitki diyerek tüm yıl boyunca aynı bakımı uygulayarak sıcak yerde tutmaya çalışır. Ancak, venus fly trap bitkisi çok yıllık dayanıklı bir bitkidir. Her sene ilkbahar ve yazın büyüyüp çoğalırlar. Kışın yavaşça dormancy yani uyku moduna girerek bahara enerji toplarlar. Kısa zamanlı hafif donmalara dayanıklıdır. Ancak uzun süreleri donlar bitkiyi öldürecektir.

Sinek kapan bitkinizin uzun süreli ve sağlıklı yaşaması için, 3 ile 5 ay arası süren bir dormancy (uyku hali) dönemine girmesi gerekir. Gelecek seneye sağlıklı bir sinekkapan yetiştirmek için minimum dormancy periyodu 10 hafta olmalıdır. Dormancy olmadan, bitki zayıflayacak ve zamanla ölecektir. Dormancy sırasında, sinekkapan bitkisi ışık olmadan yaşayabilir ama bu ideal değildir. Etçil bitkinin dormancy’e girmesini tetikleyen şey sıcaklıktan ziyade bitkinin aldığı ışık süresidir. Günler kısaldıkça, yapraklarını dökmeye başlar. Sıcaklık düştükçe de büyümeleri yavaşlar. Sinek kapan bitkiniz kış ortasında iyice küçülecek, yaprak toprağa iyice yaklaşacaktır.

Uyku halindeki sinekkapan bitkisi pek bir çekici değildir. Hatta dormancy periyodunun ne olduğunu bilmeyen çoğu insan bitkinin ölüyor olduğunu düşünür. Çoğu kişi de bunun yüzünden bitkilerini öldü diye atarlar. Çoğu yaprak siyaha dönecek ve bitki büyümeyi bırakacaktır. Bahara doğru bitki yeni yapraklar ve kapanlar oluşturmaya başlayacaktır. Bu kapanlar bir önceki seneden daha büyük olacaktır

Dormancy boyunca bitkinin ışık ve su ihtiyacı farklıdır. Artık bitkiye daha az su verilmedir. Ancak hala bitkinin toprağının tamamen kurumasına asla izin vermemeli ve aşırı sulu da bırakılmamalıdır. Büyüme döneminde olduğu gibi nemli olmalıdır. Bitkinizi dormancy boyunca içeride ya da dışarıda bakabilirsiniz.

Loading...
Sinek kapan dormancy kış bakımı

Sinek Kapan Dormancy Dışarda Geçirme

Eğer yaşadığınız yerin iklimi uygunsa, sinekkapan için dormancy’i geçireceği en kolay yol bitkiyi dışarıda bırakmaktır. Kışları ılıman olan yerlerde bitkinizi dışarıda bırakabilirsiniz. Eğer bitkiniz nadir türlerdense işi riske atmamak için içeride bakmanızda fayda var. Ama çoğu zaman bitki iklim uygunsa, kışın dışarıda olmaktan mutlu olacaktır. Kışın dışarıda bırakabilmeniz için don olaylarının olmaması gerekir. Önemli olan rizomu dondurucu soğuktan korumaktır. Bunu başarabiliyorsanız dışarıda bırakabilirsiniz aksi halde evde bakmalısınız.

Venus Fly Trap Dormancy Ev İçerisinde Geçirme

Eğer yaşadığınız yerin iklimi bitkinizin dışarıda yaşamasına izin vermiyorsa, sinekkapan bitkinize ev içerisinde, dormancy halinde bakabileceğiniz çeşitli yollar vardır.

Etçil bitkinizi soğuk pencere önü, veranda ya da garaj gibi ortamlarda bakabilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa bitkinizi güney cephe pencereye ya da ısıtılmayan garaj, çatı, oda gibi yerlere koyabilirsiniz. Tabi yine bu yerlerde de donma olmayacağından emin olmalısınız. Gece sıcaklığı olarak 0 ile 10 derece arası idealdir. Gündüz sıcaklığı ise 15 derece olabilir ve hatta günler çok kısa olursa sıcaklık 20 dereceye kadar çıkabilir. Eğer bitki dormancy boyunca güneş alırsa, fotosentez yapmaya devam eder ve bu da bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur.

Sinek kapan bitkinizin güneş alma süresi uzadıkça yani fotosentez yapma süresi arttıkça venus fly trap bitkiniz dormancy den çıkmaya başlayacaktır.

Sinekkapan.com
Sinekkapan.com
Ankara’da kışları sert geçtiği için kış bakımını ev içerisinde yapıyoruz. Isınmamış odaların birinde pencere önünde dormacy geçiriyor sinek kapanlarımız