İletişim için mail atınız. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Sinek Kapan Işık2017-04-09T19:13:48+00:00

Sinek Kapan Işık

Her bitkide olduğu gibi ışık sinek kapan bitkisi için çok önemlidir. Yeterli miktarda ışık, sinekkapan bitkisinin sağlıklı büyütmesi için olmazsa olmazlardandır. Büyüme dönemlerinde minimum 12 saat ışık almalıdır. Etçil bitkinizi dışarıda büyütüyorsanız da minumum 4 saat direk olarak gün ışığı almalıdır. Genel olarak bitki ne kadar çok ışık alırsa o kadar sağlıklı olur diyebiliriz. Sinekkapanı büyütmenin en iyi yolu dışarda güneş ışığı altında büyütmektir. Olabildiğince, maksimum ışık alabileceği bir yere koyarsanız bitkiniz muhteşem kapanlarıyla size gülümseyecektir. Çok aşırı sıcak ve kuru iklimlerde, bitkinin yanmasını engellemek için öğle ışığından korumalısınız. Öğle sıcağından kaçınmak için tül arkasına ya da gölgelik bir yere bitkinizi alabilirsiniz.
Ayrıca dışarıda yetişen bitki, ihtiyacı olan besini kendi yakalayacaktır. Eğer içeride bakacaksanız en iyi alternatif güney cephe bir pencerenin önüne koymaktır. Güney cepheye koyamıyorsanız doğu ya da batı cephe pencere önünü tercih edin ve en az 4 saat güneş ışığı aldığından emin olun.

Loading...

Türkiye’nin neresinde olursanız olun bitkiyi güney, doğu veya batı cephe pencere önüne koyarsanız sinek kapan bitkiniz yeterli ışığı alacaktır. Ama dediğimiz gibi bitki ne kadar çok güneş ışığı alabilirse o kadar çabuk büyüyecektir.

Sinek Kapan Yapay Işıklandırma

Sinek kapan bitkinize yeterli miktarda güneş ışığı veremediğinizi düşünüyorsanız yapay ışıklandırma kullanabilirsiniz. Sinekkapan bitkiniz yapay ışıklandırma altında da çok iyi büyüyebilir. Birçok mağazada aşırı pahalı ‘bitki büyütme ışığı’ adı altında yapay ışıklandırmalar bulabilirsiniz ama bunları almanıza gerek yok. Basit floresan ışıkları ya da tasarruflu ampuller bile işinizi görecektir.
Tabiki gereken ışık miktarını elinizde bitkilerin alanına göre ayarlamalısınız. Örnek olarak 4 – 8 adet bitki için 24 Wattlık tasarruflu ampul yeterli olacaktır. Bu durumda dikkat etmeniz gereken şey ığın etobur bitkinize olan yakınlığıdır. Işık kaynağını etobur bitkinize ne kadar yakın olursa bitki o kadar iyi gelişecektir. En iyi sonuçlar için 15-20 santim uzaklığa yerleştirmelisiniz. Daha yakına koyarsanız bitkiyi yakabilirsiniz..