İletişim için mail atınız. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com
Sinek Kapan Çeşitleri2017-04-09T19:13:45+00:00

Sinek Kapan Türleri

Venus Fly Trap diğer adıyla Dionaea muscipula tek türden oluşan bir cinstir. Yani Dionaea cinsinde sadece muscipula türü vardır. Diğer bitkilerin aksine sinek kapan bitkisinde farklı türler yetiştirmek mümkün değildir. Ama sinek kapan bitkisnin yetiştirildiği ortamların farklılığı nedeniyle birçok Venus Fly Trap çeşidi oluşmuştur. Tipik sinek kapan bitkisinden ayıran özellikleri bu çeşitleri özel kılmıştır. Sinek kapan türleri demek yerine sinek kapan çeşitleri demek daha doğru olacaktır.

Loading...

Peki bu sinek kapan çeşitleri nasıl belirleniyor? Bu özel venus fly trap çeşitleri öncelikle bir makale de ya da bir kitapta tanıtılarak yayınlanması gerekiyor. Ayrıca bu bilgilerin “International Cultivar Registration Authority” (ICRA) girilmesi gerekiyor. Etobur bitkileri için ICRA adresi http://www.carnivorousplants.org/ ICPS web sitesinde  kayıt formunun doldurulması gerekiyor.

Sinek kapan çeşitlerinin adlandırılmasın ufak ayrıntı farkları var. Eğer sinek kapan çeşit ismi tek tırnak içinde yazıldaysa bu çeşit kayıtlı bir türdür. Örneğin: D. muscipula ‘Red Piranha’ bir kayıtlı sinek kapan çeşitidir. Eğer çift tırnak işareti kullanıldıysa bu tür kayıtlı bir çeşit değildir. Mesela: D. muscipula “All Red Giant” kayıtlı bir çeşit değildir

.

Sinek Kapan Çeşitleri Çoğaltma

Sinek kapan çeşitlerini eşeysiz yollarla çoğaltabilirsiniz. Çünkü eşeysiz çoğaltma ile ana bitkinin aynı genetik özellikleriyle yeni bir bitki elde etmiş olursunuz. Böylelikle elinizdeki sinek kapan çeşitidinin genetik özelliklerini koruduğundan emin olabilirisiniz. Bazı türleri tohum yoluyla da çoğaltmanız mümkündür. Ama bu yöntem her çeşit için geçerli olmayabilir.

Sinek Kapan Çeşitleri

2016 itibariyle 114 adet venüs fly trap kayıtlı çeşitidi bulunmaktadır. Tüm kayıtlı listeye buradan ulaşabilirsiniz. Sinek Kapan çeşitleri ile ilgilidi detaylı bilgilere de buradan bakabilirsiniz.

Sitemizden de kayıtlı sinek kapan çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz

Sinek Kapan Koleksiyonu

Dünya çevresinde bir çok sinek kapan çeşitlerini toplayarak koleksiyon yapmaktadır. Sinek kapan çeşitlerinin fiyatları bitkinin nadirliğine göre değişmektedir. Eğer sizin de böyle bir tutkunuz varsa her çeşit sinek kapan bitkisi çeşidini bulmanızda yardımcı olmaya çalışıyoruz. İstediğiniz çeşitleri bizlere bildirebilirsiniz.