İletişim için mail atınız. Sadece siparişleriniz için Tel: 506 263 98 08|siparis@etoburbitkim.com

Sinekkapan Bitkisi

sinek kapan satış

Sinekkapan bitkisi, özellikle anavatanı olan ABD’nin güney doğusundaki azot yönünden düşük topraklı, sulak bataklık alanlarda görülür. Adından da anlaşılacağı üzere etçil bitki türlerinden biridir. Üzerinde yetiştiği toprağın ona sağlayamadığı azotu ve diğer besin maddelerini böcek, sinek gibi canlıları avlayarak sağlamaya çalışır.

Venüs bitkisi adıyla da bilinen sinekkapan, doğanın sunduğu en farklı bitki türlerinden biridir. Kapanları oldukça çekici görünür. Eklembacaklıları ve sinekleri kendine çeken tatlı aromalar ve nektarlarla doludur.

Av bu nektarlardan tatmak için kapanın içine girer. Kapanın içinde hareketi algılayacak elektrik mekanizması ile donatılmış üç adet kıl vardır. İlk kıl tetiklendiğinde kapan hemen kapanmaz. Avın yeterli büyüklükte olduğunu anlamak için ya da yanlış alarm olmadığından emin olmak için diğer kıllardan en az birinin daha tetiklenmesini bekler. 20 saniye içinde ilk tetiklenen kılın tekrar tetiklenmesi durumunda da kapan hızlı bir şekilde kapanır.

Kapanın kapanmasının ardından bitki sindirim enzimlerini salgılamaya başlar. Kurtulmak için çırpınan böcek daha da kötü sıkışır. Çaresiz kalan böcek ölür. Bitki avın büyüklüğüne göre birkaç haftada soğurma işlemini tamamlar ve kapan tekrar açılır. Kapan yanlışlıkla tetiklenmesi durumunda, birkaç saat içinde yeniden açılarak öldüren cazibesi ile yeni avlarını beklemeye davam eder.

Sinekkapan bitkisi uzun ömürlü bir bitkidir. Tohumdan yetiştirilerek 3 – 5 yılda olgunluğa ulaşır. Doğru koşullarda otuz yıla kadar yaşayabilir.

Sinek Kapan Mağazalarımız

Sinek kapan ile ilgili tüm canlı bitki ve tohum çeşitlerini mağazalarımızdan bulabilirsiniz.

SanalPazar Mağazamız

Gittigidiyor Mağazamız

2017-04-09T19:13:51+00:00

One Comment

  1. Betül Mart 7, 2018 at 7:55 am - Reply

    Merhaba. Sinekkapan fiyatı nedir acaba?

Leave A Comment